Prolaktyna 2017 – relacja okiem Mamilli

AgnieszkaBaza Wiedzy, Mamy karmiące, Mamy KPI, Mamy odstawiające, Mamy w ciąży, News

prolaktyna 2017
prolaktyna 2017

Skąd taka inicjatywa

Wiedza i świadomość rodziców na temat karmienia piersią jest ciągle zbyt mała. Wsparcie i pomoc jakiej potrzebują rodzice jest także niewystarczająca. Personel medyczny powinien stać na straży dobra jakim jest karmienie naturalne, a niestety nie zawsze tak jest. Właśnie dlatego promocja karmienia piersią jest kluczowym elementem budowania sprzyjającego klimatu w środowisku zarówno społecznym jak i medycznym. W tym powstała Fundacja Promocji Karmienia Piersią, której głównym założeniem statutowym jest działanie na rzecz poprawy poziomu opieki zdrowotnej oraz pozamedycznej nad rodziną w zakresie karmienia piersią i mlekiem kobiecym, oraz żywienia dzieci.

Kto podjął się zorganizowania

2 kwietnia 2017 fundacja ta zorganizowała w Warszawie wyjątkowe wydarzenie, którego nazwa mówi sama za siebie: Prolaktyna 2017. Była to już druga edycja tej konferencji. Organizatorki zadbały o każdy szczegół. Zaprosiły wyjątkowych prelegentów z najwyższej „laktacyjnej półki”.

Patronat nad wydarzeniem objęły szanowane instytucje, m.in. Unicef Polska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Centrum Nauki o Laktacji, Ambasada Kanady w Polsce, Fundacja Rodzić po Ludzku, La Leche Leaugue w Polsce, blog Hafija.pl, Mlekoteka i wiele innych.

 

Na zdjęciu organizatorki Prolaktyny 2017 (Fundacja Promocji Karmienia Piersią)

Gość specjalny – dr Jack Newman

Gościem specjalnym konferencji był dr Jack Newman. Doktor Newman ukończył studia medyczne na Uniwersytecie w Toronto w 1970 roku, praktykował w Szpitalu Głównym w Vancouver. Zdobył specjalizację pediatryczną pracując w szpitalach w Quebec i Toronto. Jest członkiem Królewskiego Stowarzyszenia Lekarzy w Kanadzie oraz Komisji Certyfikowanej przez Amerykańską Akademię Pediatrii. Pracował jako lekarz w Ameryce Środkowej, Nowej Zelandii i RPA. W 1984 roku stworzył pierwszą w Kanadzie przyszpitalną klinikę karmienia piersią . Był konsultantem dla zainicjowanej przez UNICEF akcji Szpital Przyjazny Dziecku na regiony Gabonu, Wybrzeża Kości Słoniowej i Kanady. Obecnie pracuje w Międzynarodowym Centrum Karmienia Piersią przy Kanadyjskim Kolegium Medycyny Naturalnej w Toronto. Dr Newman jest autorem wielu publikacji na temat karmienia piersią.¹

Fot. Marek Kordek

Prelekcje dr Newmana

Wystąpienia doktora z Kanady dotyczyły kilku tematów: żółtaczka, a karmienie piersią, czy wędzidełko przeszkadza w karmieniu piersią, wpływ praktyk okołoporodowych na karmienie piersią i sporo naocznej wiedzy w postaci materiałów wideo związanych z prawidłowościami w karmieniu. Wiedza jaką dzielił się dr Newman była całkowicie oparta na praktyce i badaniach. Jako założyciel kliniki karmienia piersią spotyka się z problemami każdego rodzaju, spotyka ludzi z całego świata, otrzymuje mnóstwo zapytań każdego dnia. Największy nacisk w pracy z rodzicami, matkami karmiącymi doktor kładzie na umiejętność rozpoznania przez mamę tego, czy jej dziecko się najada. Wbrew temu co się może wydawać o karmieniu z piersi, tj. to, że nie widać ile mleka wypija dziecko, można ocenić, czy dziecko je tyle ile powinno. Doktor odchodzi od ścisłego trzymania się liczb, minut, ilości „zjedzonych piersi”, a stawia na efekty. Tymi efektami są odpowiednie przyrosty masy ciała czy sposób zachowania się dziecka w trakcie i po jedzeniu.

Wideo

Dr Newman pokazywał słuchaczom mnóstwo treści wideo, które potwierdzały jego stwierdzenia i doświadczenie. Obalał mity, które są wciąż żywe. Jednym z nich jest błędne przekonanie o tym, że jedno karmienie powinno odbywać się z jednej piersi. Takie podejście może spowodować tzw. późny spadek produkcji mleka, który spowoduje, że kilkumiesięczne dziecko będzie słabo przybierać na wadze, będzie nerwowe przy piersi i nieusatysfakcjonowane ilością mleka jaką mu mama serwuje. Taką sytuację nadal można poprawić, jednak lepiej jest przeciwdziałać niż ratować. Często w takich momentach mamy się poddają, ponieważ żyją w przekonaniu, że ich mleko już się skończyło.

Twierdzenie, że podczas jednego karmienia podajemy tylko jedną pierś to MIT!dr. Newman

Zadziwiające dla mnie było stwierdzenie przez doktora Newmana, że dziecko nie męczy się ssaniem maminej piersi. Ssanie jest reakcją na wypływające mleko mamy i nie jest powodem zwiększonej utraty kalorii i wysiłku. A takie właśnie przekonanie panowało także w mojej głowie do tej pory. Takie podejście jednak trochę wyjaśniałoby moje problemy z karmieniem, ponieważ moje dzieci zasypiały natychmiast przy piersi, a wiem, że mam bardzo wolny wypływ pokarmu. To właśnie ten wolny wypływ usypia dzieci, które przestają ssać jak tylko mleko nie płynie, co tworzy błędne koło. Nie ma ssania, nie ma wypływu.

Krótkie wędzidełko

Kolejny temat poruszony przez doktora Jacka to krótkie wędzidełko. Jest to temat dla lekarzy i doradców laktacyjnych, ponieważ to oni powinni potrafić rozpoznać takie wędzidełko i w razie konieczności zlecić jego podcięcie. Brzmi drastycznie jednak zabieg jest bardzo krótki, bo trwa kilka sekund, a może uratować karmienie. Krótkie wędzidełko sprawia, że dziecko nie jest w stanie w sposób prawidłowy pobierać pokarmu. Nawet jeśli w początkowym okresie sobie radzi, przybiera prawidłowo na wadze, to w późniejszym czasie może spowodować zmniejszanie się laktacji. Krótkie wędzidełko powoduje, że dziecko nie pracuje językiem prawidłowo, ponieważ jest przytrzymywany przez zbyt krótką błonę, a czubek języka przybiera kształt jakby serca. Warto mieć to na uwadze kiedy pojawiają się kłopoty.

Poród

Nie od dziś wiadomo, że poród ma ogromny wpływ nie tylko na karmienie piersią, ale na całe nasze życie. I nie ma w tym stwierdzeniu ani trochę przesady. Jest to temat bardzo szeroki, a w kontekście karmienia piersią także możemy mówić tu o kilku rzeczach. Pierwsza z nich to podawana mamom syntetyczna oksytocyna. Ten hormon podany w kroplówce może powodować zatrzymywanie płynów w organizmie matki, a tym samym dziecka. Kroplówki podane matce powodują, że dziecko także je otrzyma, a więc jego masa z racji otrzymanych podczas porodu płynów może wzrosnąć. Kiedy po porodzie utraci te nadwyżkowe płyny okazuje się, że spadek wagi przekracza normę i jest powodem niepokoju lekarzy. Podanie syntetycznej oksytocyny może także spowodować, że ilość wytwarzanego hormonu przez organizm matki jest mniejszy niż by wytwarzał, gdyby nie podano jej w kroplówce. Taka sytuacja może skutkować zmniejszona ilością pokarmu. Efekty te można zaobserwować nawet 2 miesiące po porodzie. Kolejny czynnik to kontakt skóra do skóry. Podczas tego kontaktu matka ogrzewa dziecko swoim ciałem, a ono ma możliwość naturalnego dopełzania do jej piersi. Wykazano także, że poziom glukozy we krwi dziecka jest lepszy u dzieci, które maja z matką kontakt skóra do skóry oraz lepiej oddychają.

Żółtaczka

Ostatnim tematem prelekcji była żółtaczka fizjologiczna. Najnowsze zalecenia są takie, aby nie odstawiać dziecka z żółtaczką od piersi. W wielu szpitalach nadal tak się właśnie robi. Żółtaczka fizjologiczna jest prawidłowym objawem i najważniejsze jest poprawne, częste karmienie dziecka. Mówi się, że jest to żółtaczka mleka kobiecego. Doktor Newman nazywa ją żółtaczką zbyt małej ilości mleka kobiecego.

Dziecka z fizjoloficzną żółtaczką nie powinno się odstawiać od piersi. Wręcz przeciwnie, należy często i efektywnie karmić dziecko piersią.dr. Newman

Jeśli wszystkie inne przyczyny biliruminemii są wykluczone możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że dziecko pije zbyt mało mleka mamy i to tu jest właściwy problem. Pewne badanie wykazało protekcyjne działanie bilirubiny, która chroni przed wolnymi rodnikami. Udowodniono także, że odpowiednie i częste karmienie piersią lepiej obniża poziom bilirubiny niż karmienie mlekiem sztucznym. Nie można oczywiście zamknąć tematu na tym co tu napisałam, bo jest to bardzo duży skrót, który wymaga szczegółowego omówienia. W tym wpisie jednak na tym poprzestanę.

Rola pediatry w promocji karmienia piersią

dr WinnickiDr n.med. Igor Radziewicz – Winnicki był kolejnym prelegentem konferencji. Jak pokazuje raport CNoL dotyczący tego, czy Polska jest krajem przyjaznym matce karmiącej (dostępny pod tym linkiem) sytuacja nie jest zadowalająca. Nie jest chyba nawet dobra. Środowisko medyczne nie spełnia swojej roli jako to, które z racji swojego autorytetu i wiedzy powinno najlepiej grać role promotorów karmienia naturalnego. Ponad 2000 tysiące mam biorących udział w badaniu pokazało, że gabinet pediatry, położne, szpitale nie zawsze działają zgodnie z najnowszą wiedzą o laktacji. 45% mam jako rozwiązanie swoich laktacyjnych problemów w gabinecie pediatry otrzymało zalecenie dokarmiania dziecka sztucznym mlekiem. Butelką. Doktor Winnicki jest przedstawicielem drugiej strony mocy. Powiedział o tym, że karmienie piersią to najlepsza inwestycja w zdrowie matki i dziecka o największej stopie zwrotu! Jestem z wykształcenia księgową, więc takie pojęcia do mnie przemawiają. Korzyści karmienia piersią są nie do podważenia. Doktor kładł nacisk na edukację rodziców w zakresie żywienia dziecka i włączania ojców w cały proces.

Praca konsultanta/doradcy laktacyjnego

Fot. Marek Kordek dla Fundacji Promocji Karmienia Piersią

Pani doktor n.med. Magdalena Nehring-Gugulska, dyrektor Centrum Nauki o Laktacji, opowiadała o pracy konsultanta laktacyjnego w kontekście promowania karmienia piersią.

Karmienie piersią jest programowaniem żywieniowym, programowaniem metabolizmu dziecka na całe jego życie.dr n.med. Nehring-Gugulska

Takie programowanie chroni je przed wieloma chorobami, także tymi które wydają się nie mieć związku z karmieniem jak zapalenie ucha środkowego czy nagła śmierć łóżeczkowa. Karmienie chroni przez otyłością, chorobami alergicznymi i metabolicznymi. Karmienie piersią jest także ponadkulturowym zachowaniem społecznym, działającym wszędzie tak samo. Niestety nie wszędzie jest jeszcze normą społeczną i to jest ogromna rzecz do zmiany.

Mimo, że karmienie piersią jest czynnością naturalną to wymaga nabycia pewnej wiedzy i umiejętności. Nie rzadko pojawiają się problemy, z którymi matka nie jest w stanie sama sobie poradzić i potrzebuje pomocy specjalisty. Z tego powodu stworzono system opieki laktacyjnej, który można przedstawić w formie piramidy. Na samym dole jako podstawa działania prolacta jest promocja. Na tym obszarze może pracować każda osoba w społeczeństwie. Kolejny poziom to wsparcie i edukacja. Najwyższa forma pomocy, to leczenie zarezerwowane dla osób medycznych. Na każdym z tych poziomów jest wiele do zrobienia.

W Polsce jest obecnie 399 Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych (CDL) oraz 84 Międzynarodowych Konsultantów Laktacyjnych (IBCLC), a te liczby ciągle rosną. Nadal jednak w małych miejscowościach jest problem z pomocą laktacyjną, dlatego jest jeszcze wiele do zrobienia przed nami. Dzięki oddolnej inicjatywie (państwo nie finansuje systemu opieki laktacyjnej)  powstało mnóstwo publikacji i przeprowadzono wiele ciekawych badań, dzięki którym ciągle dowiadujemy się nowych rzeczy i utwierdzamy się w przekonaniu, że idziemy w dobrą stronę.

prolaktyna 2017 wykład

Fot. Marek Kordek dla Fundacji Promocji Karmienia Piersią

Matka – ekspertka w karmieniu piersią

Julita Hypki, która jest liderką organizacji non profit zajmującej się wsparciem peer to peer (mama mamie) oraz promocją karmienia piersią La Leche League, opowiedziała o tym, dlaczego matka jest najlepsza ekspertką karmienia piersią.

Jest tak dlatego, że kobieta jest biologicznie zaprogramowana do odpowiadania na płacz dziecka. Przepływ krwi w okolicach klatki piersiowej wzrasta, kiedy mama słyszy wołanie swojego maleństwa. Jest to bodziec, którego nie jesteśmy w stanie powstrzymać. Naturalnie kobieta pragnie przystawić swoje dziecko do piersi, co powoduje wyrzut prolaktyny, która tworzy w nas kobietach coś co można by nazwać „matczyną intuicją”. ² Oksytocyna natomiast uwolniona podczas ssania piersi sprawia, że napięcie wywołane płaczem dziecka odchodzi, a my możemy kochać nasze dziecko. Co ciekawe na ten płacz reagują także w podobny sposób osoby nie posiadające dzieci.

prolaktyna 2017

Fot. Marek Kordek dla Fundacji Promocji Karmienia Piersią

Pierwsze miesiące po porodzie nazywane IV trymestrem ciąży charakteryzują się tym, że mama i dziecko funkcjonują jak jeden organizm. Kontakt skóra do skóry matki z nowonarodzonym dzieckiem pomaga ustabilizować dziecku temperaturę ciała i rytm bicia serca. Śpiąc obok siebie dostosowują do siebie fazy snu (książka: Sweet Sleep: Nighttime and Naptime Strategies for the Breastfeeding Family). Zadanie jakie stoi przed nami to pomoc i wsparcie mam karmiących w taki sposób, aby nie przeszkadzać w relacji jakie tworzy mama z dzieckiem. Te zadania może realizować m.in. profesjonalne wsparcie niemedyczne w postaci grup wsparcia, doul, promotorek karmienia piersią, Mlekotekę czy liderki LLL.

Takie wsparcie ma ogromne znaczenie dla kształtowania społecznych postaw wobec karmienia naturalnego. Kobieta, która jest zaopiekowana, pewna siebie i wyposażona w wiedzę o fizjologii laktacji oraz o tym, jak poradzic sobie z problemami i gdzie szukać pomocy, ma większe szanse na udane karmienie piersiąJulita Hypki

Prolaktyna 2017 była ciekawa pod wieloma względami. Poza absolutnie świetnymi prelekcjami, mogliśmy poznać namacalnie kilka bliskich rodzicielstwu i karmieniu marek takich jak:  Milk & Love – ubrania dla karmiących mam, Motherlove – ziołowe kosmetyki dla całej rodziny, Cool Mama – ubrania ciążowe i do karmienia piersią, Helpa – zdrowa żywność dla dzieci i Whisbear – szumiący miś.

Tym optymistycznym akcentem kończę moją relację. Bardzo starałam się opisać wszystkie wykłady w sensownym skrócie, jednak treści, którymi chętnie bym się podzieliła było tak dużo, że nie wiedziałam co wycinać. Mam nadzieję, że skorzystacie i będzie dla Was ten tekst pomocny.

Poniżej więcej zdjęć z całego wydarzenia

¹ Tekst ze strony Fundacji Promocji Karmienia Piersią

² W. Sears, M. Sears, Ask Dr Sears, The Trustred Resourse for Parents